22 Mart 2016 Salı

SQL Server 2016 Yenilikleri - 1 (In-Memory DW - Updatable ColumnStore Indexes)

Bu sene SQL Server 2016 ile birlikte veritabanı dünyamıza heyecan veren yeni özellikler dahil oluyor. Microsoft'un son bir kaç senedir depar attığı Advenced Analytics ve Big Data konseptlerinin etkisini SQL Server ürününde de görmek bizleri mutlu ediyor.

Bazı özellikler önceki versiyonlardaki haline göre geliştirilmişken, bazı özellikler tamamen yeni. Özellikle önceleri sadece appliancelarda var olan Polybase engineı şimdi SQL Server'ın kurulabildiği tüm cihazlarda kullanılabilir durumda. Bu özellik büyük veri ile ilişkisel veritabanının birlikte çalışmasına olanak tanıyor. Hatta veritabanı ile çalışma alışkanlıklarınızı açık kaynakta olduğu gibi dramatik şekilde değiştirmenize gerek kalmadan bunu yapabiliyorsunuz.

SQL Server 2016'da bir çok etkileyici özellik mevcut. İşte bazıları;

 • Open Source R desteği ile analitik çalışmalarınızı yaygın ve güçlü bir dille gerçekleştirmeniz artık mümkün. 
 • Çok az maliyetle verilerinizi daima şifreli tutabilir ve sadece istediğiniz uygulamalarda şifresiz görüntüleyebilirsiniz.
 • Alışkın olduğumuz SSRS ile DataZen bir araya geldi. Böylece hem klasik raporlama hem de Mobile raporlama yaparak bunları tek bir çatı altında toplamak artık mümkün.
 • Geliştirilmiş In-Memory konsepti ile operasyonlarnıza ait verileri gerçek zamanlı olarak analiz edebilir ve raporlayabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda In-Memory DW - Updatable ColumnStore Indexes yeniliklerine yoğunlaşacağız.

ColumnStore indexi SQL Server 2012 ile birlikte duymaya başladık. İlk olarak Update edilemeyen NonClustered ColumnStore index ile tanışmıştık. Sonra SQL Server 2014 ile birlikte Update edilebilir Clustered ColumnStore index ile tanıştık. Önceki verisyonlarda bir çok kısıt mevcuttu. 

Daha önceki yazımızda konu hakkında bir hayli bilgi vermiştik. ColumnStore indexler hakkında şu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim:


Bu konuda bir de webcastimiz vardı:


Biz bu yazımızda daha çok yeni özelliklere yoğunlaşacağız.

ColumnStore indexler, RowStore indexlere göre açık ara performanslı. İstatistikler vermek gerekirse; 100 kata varan hız, 15 kata varan sıkıştırma elde etmek mümkün. Önceki yazımızda belirtiğimiz gibi 100 milyon satırın 30 dakika yerine 2 veya 3 saniyede elde edildiği referanslar arasında mevcut.

Bu performans farkını şu 3 özellik üzerinden önceki yazımızda açıklamıştık:
 1. Fiziksel Yapısı : Genelde sorgularımız kolon bazlı olur. RowStore indexler tüm satırı indexlerken, ColumnStore indexler sadece ilgili kolonun verilerini indexler. RowStoreda kullanılan pagelerine yerine ColumnStoreda segmentler kullanılır ve segmentler yüksek sıkıştırma özelliği sayesinde çok daha az yer kaplar. Böylece tam olarak ColumnStore indexlerden istediğimiz veriler elimize ulaşır. RowStoredaki gibi ilgilenmediğim kolonların olduğu pagelerde vakit kaybedilmez.
 2. Batch Mode : Normalde Query Optimizer verileri satır satır işler. Ancak gelen SQL Server 2012 ile birlikte bazı sorgu operatörleri bir grup satırı (çoğu zaman 900 satır) birlikte işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.
 3. Segment Eleme: Sayısal ve tarihsel alanlarda işe yarayan bu özellik sayesinde sadece verdiğimiz aralıkta bulunan verilerin olduğu segmentlere gidilmektedir. Böylece daha az IO yapılır. Her bir segmentte minimum maksimum değerin metadata olarak tutulması buna imkan verir. Eğer istenen değer bu aralıkta değilse segment elenir. Sadece şartımıza uyan segmentler belirlenerek içeriği okunur.

Gelelim SQL Server 2016 ile birlikte karşımıza çıkan ColumnStore indexlere:


 1. Performans farkını ortaya çıkaran yukarıdaki 3 özellik aynı şekilde işliyor. Buna ek olarak yeni Batch Mode çalışma desteği veren operatörler duyuruldu. Bunlar: SORT, COUNT/COUNT, AVG/SUM, CHECKSUM_AGG, STDEV/STDEVP, COUNT, COUNT_BIG, SUM, AVG, MIN, MAX, CLR, CHECKSUM_AGG, STDEV, STDEVP, VAR, VARP, GROUPING, LAG, LEAD, FIRST_VALUE, LAST_VALUE, PERCENTILE_CONT, PERCENTILE_DISC, CUME_DIST, PERCENT_RANK
 2. Artık ColumnStore (Clustered,NonClustered) indexler update edilebiliyor. Yani veri girişi sırasında indexi kaldırmaya gerek kalmıyor.
 3. Bu yeni versiyonla birlikte ColumnStore indexlerin bulunduğu tablolarda Pimary Key ve Foreign Key kullanılabilmektedir. (RC0'da test edecek olanlar PK'yı Heap üzerinde, FK'yı da ColumnStore indexten sonra tanımlamalılar.) PK oluşturken Clustered index otomatik oluşacaktır. Clustered yerine NonClustered oluşturalım ki Clustered ColumnStore index ile çakışmasın. Yani PRIMARY KEY NONCLUSTERED ifadesi ile PK oluşturulmalıdır. 
 4. Clustered ColumnStore indexten sonra RowStore (btree) index tanımlamak daha önceki versiyonlarda mümkün değildi. SQL Server 2016 ile birlikte artık hem Clustered ColumnStore hem de birden fazla NonClustered RowStore index tanımlamak mümkün.
 5. Yeri geldiği için hatırlatalım; bir tabloda tek bir Clustered (ColumnStore veya RowStore farketmez) index bulunabilir. Ayrıca bir tabloda birden fazla ColumnStore index tanımlanamaz.
 6. Artık NonClustered ColumnStore indexler filtrelenerek daha efektif kullanılabilmektedi.
 7. Clustered ColumnStore index, Memory Optimized (In-Memory OLTP) tablolarda tanımlanabilmektedir. (RC0'da test edecek olanlar önce Clustered ColumnStore indexi tanımlamalılar.)
 8. Storege Engine seviyesinde yapılan bir diğer geliştirme ise Pushdown (Aggregate Pushdown, String Predicate Pushdown) özelliğidir. Bu özelliği şöyle açıklayalım; Önceki yazımızda da geçtiği üzere veriler segmentlere dönüştürlürken encoding bilgisinin tutulduğu Dictionary nesneleri de oluşur. Segmentler, Dictionary'da tutulan gerçek verilerin giriş numaralarını içerir. Bu teknik sayesinde tekrar eden verilerle ilgili ciddi sıkıştırma performansı elde edilebilir. İki tür Dictionary nesnesi vardır. Primary Dictionary : tüm segmentler tarafından kullanılır. Secondary Dictionary : Birden fazla segment (aynı kolona ait) tarafından paylaşılır. Her zaman Secondary Dictionary kullanılmayabilir. Bazı durumlarda devreye giren Pushdown özelliği sayesinde kritere uygun satırlar Dictionary seviyesinde taranır. Diğer satırlar segment seviyesinde taranır ve filtrelenir. Bu çalışma şeklinin performansı SQL Server 2014 ile karşılaştırıldığında sonuçlar şaşırtıcı derecede farklı olur.         
Aynı sorgu üzerinden testimizi gerçekleştirdiğimizde, SQL Server 2016 istenen sonuçları açık ara önde sunabiliyor.

ColumnStore indexlerin sorgulama performansını incelemek isterseniz şu linke bir göz atabilirsiniz:

Sonuç olarak SQL Server 2016 versiyonu ile birlikte ColumnStore indexlerde hem performans bakımından hem de fonksiyonalite bakımından ciddi iyileştirmeler oldu. Diske bağımlılığın minimuma düşürülmesi hem operasyonel anlamda hem de analitik anlamda iş süreçlerine ciddi katkısı olmaktadır. Bu iyileştirmelerin yeni gelen diğer özelliklere de etkisi var. Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder