27 Şubat 2015 Cuma

SQL Saturday 2014 | #359 - Türkiye - İstanbul (Power Query ve Power Map) Sunumu - Video

Yılda bir defaya mahsus olarak düzenlenen SQL Saturday etkinligi bu yıl 06 Aralik 2014 tarihinde Microsoft İstanbul Ofiste düzenlendi.

Etkinlikte Power BI, Office 365, SharePoint, Azure ve SQL Server yeteneklerini kapsayan çok degerli 25 paralel oturum gerçeklesti.

Biz de bu etkinliğe katılarak "One Small Step for Power BI, Four Giant Tools for Power Users isimli oturumda Power Query, Office 365 ve Power Map odakli demolar sunduk.

Sunumda Power Query ile Pivot/Unpivot veri dönüştürme, SSAS Multidimensional küplere bağlanma, fonksiyon oluşturma, bir klasördeki dosyaların içeriğini elde etme, web sayfalarındaki verileri okuma gibi çalışmalar yapıldı.

Office 365'in 'Power BI Admin Center'ındaki ayarlar yapılarak Data Refresh hizmeti aktif edildi ve klasöre düşen dosya içeriği otomatik olarak rapora yansıtıldı.

Power Map ile rapor tasarlama esasları ele alındı ve herhangi bir yerin krokisi veya planı gibi haritalar ile custom raporların nasıl dizayn edilebileceği hususu incelenmiş oldu.

Sabahın erken saatinde ilk oturum olmasına rağmen, oturumda hazır bulunan ve özellikle kameranın açısı dışında, ayakta bizi dinleyerek salonun kapasitesini zorlayan tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

Sunuma video kaydı :


İşte bir kaç sahne:

En güzel soru soran bir kişiye İsmail Adar'ın SQL Server Integration Services ile ilgili kitabını hediye etmiş olduk.  


1 yorum: